Romu lugu

Kõige lihtsamalt öeldes on Romu võimendid materiaalne jälg, mis on tekkinud minu sügavast kirest elektronlampidel töötavate vanade seadmete vastu.

Olles kunagi pooljuhuslikult sattunud ühe veebist tellitud võimendikomplekti kokkumonteerijaks külastas mind mõte, et põhimõtteliselt on lampvõimendi olemas kõigis vanaaegsetes lampraadiotes ja -telekates. Tekkis huvi teada saada, kas vanast raadiost on võimalik teha kasutuskõlblik pillivõim.

Ehkki esimesed aretised olid praegustega võrreldes väga robustsed ja kohmakad, pidi neis siiski mingi eriline säde olema, mis pillimeestele meeldima hakkas.

Romu on käsitööna valminud kitarrivõimendi, mis vältimatult sisaldab ühte või enamat taaskasutatud elektroonikakomponenti. Kabinettide katteriie on pärit kangajääkide poest. Võimendite valmistamisel on lisaks heale saundile eesmärgiks lihtsus, kergus ja hea ligipääs lampidele. Maailmas pole olemas kahte täpselt ühesugust Romu võimendit. Nende skeemitehnilised eeskujud on möödunud sajandi 50. ja 60. aastatest pärit võimendid. Romu võimendid on eranditult lampvõimendid ja ei sisalda transistoreid ega mikroskeemidel võimendusastmeid. Kõik Romu võimendid on valmistatud vastavuses EL elektriohutusnõuetega.

Kaido Kasak
Romu meister


Vaata lisaks:

Romu: lampraadiost kitarrivõimendi
Hobielektroonik teeb romust pillivõimu